Road akademi ODESSA ULUSAL
TIP ÜNİVERSİTESİ
Bölümünü Seç
Gerisini Bize Bırak
ANASAYFA
Road akademi ODESSA ULUSAL
TIP ÜNİVERSİTESİ
Bölümünü Seç
Gerisini Bize Bırak
ANASAYFA

Odessa Tıp Üniversitesi

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi 1900 yılında eğitim hayatına girmiş köklü bir üniversitedir. İlk olarak Novorossiysk Üniversitesi adını almış ve sonradan adı Odessa Devlet Tıp Üniversitesi olarak değişmiştir. Tıp alanında adından çokça söz ettiren üniversite, Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Günümüze kadar birçok bilim adamıyla çalışan üniversite, açıldığı ilk yıllarda en iyi tıp üniversitelerinden biri seçilmiştir. Üniversite bünyesinde üst üste açılan sağlık departmanları ve diş hekimliği gibi bölümlerle Odessa Devlet Tıp Üniversitesi,1994 yılında donanımlı ve tıbbi bir üniversite haline gelmiştir.

Ülkemizdekinin aksine sınav puanlarına bakılmaksızın eğitim görme olanağı sağlayan Odessa Devlet Tıp Üniversitesi, yabancı öğrenciler tarafından yoğun talep gören Ukrayna üniversitelerinden biridir. İlk olarak 1946 yılında yabancı öğrenci alımına başlayan üniversite, 1992 yılında hazırlık fakültesini eğitime açarak Rusça ve Ukraynaca dillerinde temel eğitim vermeye başlamıştır. İngilizce eğitimi de sunduğu imkanlar arasına katarak, üniversite okurken dil öğrenmek isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almayı başarmıştır. Üniversitede yetişen birçok öğrenci dünyanın birçok farklı yerinde uzman olarak iş hayatına devam etmektedir.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi, tıbbi bir üniversite haline geldikten sonra birçok saygın profesör yetiştirmiştir. Avrupa standartlarında eğitim veren üniversitede 6 fakültede eğitim verilmektedir. Fakültelerde toplamda 58 farklı bölüm bulunmakta ve okulda yerel ve uluslararası öğrenciler dahil olmak üzere 6000’den fazla öğrenci eğitim görmektedir. Odessa Devlet Tıp Üniversitesi ‘nin Avrupa Üniversiteler Birliği’ne girmesiyle, öğrenci değişim programlarına da katılarak birçok yabancı uyruklu öğrenciye üniversite eğitimi vermiş ve ev sahipliği yapmıştır. Şu anda üniversite bünyesinde 1300 ‘ün üzerinde yabancı öğrenci eğitim görmektedir. Ukrayna’da en çok tercih edilen üniversitelerden biri durumundadır. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce dillerinde eğitim vererek öğrencilere geniş kapsamlı bir eğitim dili seçeneği de sunmaktadır. Lisans eğitiminin yanında yüksek lisans ve doktora imkanı da tanıyan üniversitede, profesör ve doçentlerle birlikte 410 öğretim görevlisi görev yapmaktadır.

Ülkenin en eski ve en köklü kütüphanesine sahip olan üniversite, kütüphanesini modern bir bilgi merkezi olarak oluşturmuştur. Üniversite, öğrencilerine kitaplardan ücretsiz olarak yararlanma olanağı da sunmaktadır. Kurulduğu günden bu yana yetiştirdiği 75000 öğrencinin 9000 ’den fazlası hekim olarak kendisini ve üniversitenin adını kanıtlamıştır.

Hemen Başvurun! Detaylı Bilgi Alın!
Size Geri Dönüş Yapabilmemiz İçin Gereklidir
1900 Yılından Günümüze!
Neden Odessa Tıp Üniversitesi?
Üniversite Tanıtım
Odessa'da Yaşam ve Şehir
Merak Ettikleriniz
Sıkça Sorulanlar
 • Odessa Nasıl Bir Şehirdir?

  Odessa, Ukrayna’nın en güvenli şehirlerinden bir tanesidir. Ayrıca Odessa, Karadeniz’de Samsun’dan sonra en büyük limana sahiptir.

  Odessa şehrinde 21 üniversite bulunmaktadır. Odessa’da öğrenciler hayalini kurduğu prestijli bir eğitim almaktadırlar. Odessa özellikle tıp ve mühendislik alanında uzman eğitmenleri ve donanımlı üniversiteleri ile Avrupa standartlarında eğitim vermektedir. Odessa Türk ve yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

 • Lisans Eğitimi Kabul Şartları Nelerdir?

  Odessa Devlet Tıp Üniversitesi için Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Lisans eğitimi için lise diplomanız ve lise not dökümünüz ile başvuru yapabilirsiniz.

 • Odessa Tıp Üniversitesi Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

  Odessa tıp üniversitesi eğitim süresi 6 yıldır.

 • Üniversitenin Eğitim Dili/Dilleri Hangileridir?

  Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim verilmektedir.

 • Yıllık Eğitim Ücretleri Nasıldır?

  Odessa Devlet Tıp Üniversitesinde İngilizce bölümleri lisans eğitim maliyetleri yıllık 3.000-5.500 Amerikan Doları arasında seçilen bölüme göre değişiklik göstermektedir. Ukrayna’da eğitim dilini Ukraynaca veya Rusça olan bölümlerde tercih ederseniz, eğitim maliyetleri daha uygun fiyattadır.

 • Konaklama Seçenekleri Nasıldır?

  Üniversite Yurtları
  Odessa’da en çok tercih edilen konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Üniversitelerin yurtlarında ortalama konaklama ücretleri 30-125 Amerikan doları arasındadır.
  Öğrenci Evleri
  Odessa’da özel ev kiralama seçeneği, öğrencilerin hazırlık dönemini bitirdikten sonra arkadaşları ile tercih edebileceği bir seçenek olabilir. Öğrenci evi maliyetleri de aylık 150-200 Euro arasında değişmektedir.

 • Odessa Devlet Tıp Üniversitesinin YÖK Denkliği Var Mıdır?

  Ukrayna, üniversitelerinin YÖK tarafından tanınırlığı bulunmaktadır. YÖK tarafından tanınırlığı olan okullarda mezun olduktan sonra STS sınavına girerek 100 üzerinden 40 aldığınız takdirde denklik alabilmektesiniz (tanınırlığı olan okulları e devletten kontrol edebilirsiniz).

 • EUROPASS Mavi Diploma Nedir?

  Ukrayna üniversitelerinden mezun olduğunuzda Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkelerde geçerli olan Mavi Diploma sahibi olursunuz. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

BİLGİLENDİRME
Balkan Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu 2021/2022 akademik yılında tamamen uzaktan (online) düzenlenecektir.