Road akademi KHARKIV KARAZİN
ÜNİVERSİTESİ
Bölümünü Seç
Gerisini Bize Bırak
ANASAYFA
Road akademi Karazin Kharkiv
Ulusal Üniversitesi
Bölümünü Seç
Gerisini Bize Bırak
ANASAYFA

Kharkiv Karazin Üniversitesi

Kharkiv Karazin Üniversitesi veya kısaca Karazin Üniversitesi, Doğu Avrupa’daki en köklü üniversitelerden biridir. Okul, 210 yılı aşkın geçmişiyle Ukrayna’nın önde gelen araştırma ve eğitim kurumudur.

Karazin Üniversitesi, Ukrayna’nın ulusal rönesansına önemli bir katkı yapmış, Kharkiv’in büyük bir bilimsel, kültürel ve akademik merkez olmasına güçlü bir ivme kazandırmıştır. Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan okul, dünyada genelinde tanınan ve Ukrayna’da eğitim almak isteyen pek çok öğrencinin gözdesidir.

Karazin Üniversitesi, dünyanın en kaliteli üniversiteleri sıralamasında ilk 500’e ismini yazdırmayı başarmıştır. UNESCO Kürsüsü tarafından yapılan derecelendirmede, Ukrayna Yüksek Eğitim Kurumları arasında üçüncü sırada bulunmakta; dünyanın en büyük hakem denetimli literatür veritabanı olan Scopus’a göre, Ukrayna’daki araştırma ve eğitim kurumları arasında ilk üçte yer almaktadır.

Bugün en iyi Ukrayna klasik üniversiteleri arasında yer alan Karazin, dünya genelinde tanınan bir okuldur ve Ukrayna’da eğitim almak isteyen pek çok uluslararası öğrencinin ilk tercihi durumundadır. Karazin Üniversitesi, Ukrayna’da üniversite eğitimi düşünen Türk öğrenci tarafından da en fazla tercih edilen okullar arasındadır.

Klasik eğitim geleneğini koruyan ve geliştiren okul, Ukrayna’da; Ulusal Üniversite (1999), Bağımsız Üniversite (2003) ve Araştırma Üniversitesi (2010) statüsü kazanmıştır.

Üç Nobel Sahibi Üniversite

Karazin Üniversitesi Ukrayna’da üç Nobel Ödülü sahibi yetiştiren ve eğiten tek üniversitedir. Okul, kuruluşundan bugüne, 150 binden fazla öğrenciyi mezun etmiştir. Mezunların isimleri, yaptıkları bilimsel çalışma, buluş ve keşifleri nedeniyle; coğrafi isimler, uzay cisimleri isimleri, bitki ve mineral isimleri, yasa ve formüllerle anılmaktadır.

Kharkiv Karazin Üniversitesi, uluslararası çalışmalara büyük önem vermektedir ve bu konuda önemli işbirlikleri vardır. Üniversite öğretim üyeleri, uluslararası programlar kapsamında Almanya, ABD, Japonya, Kanada, Rusya, İsviçre ve diğer ülkelerden bilim insanları ile birlikte çok sayıda ortak proje yürütmektedir. Üniversitenin, öğrenci değişimi programları konusunda da dünya genelinde pek çok üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Son olarak, İstanbul Medipol Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Karazin Üniversitesinde; Konfüçyüs Enstitüsü, Ukrayna-Afrika Eğitim Merkezi, Ukrayna-Alman Akademik Merkezi, Ukrayna-İtalyan Akademik Merkezi, Ukrayna-Polonya Bilim ve Kültür Akademik Merkezi, Ukraynaca-Fransız Akademik Merkezi, Ukrayna-Hint Akademik Merkezi, Ukrayna-Arap Akademik Merkezi ve Ukrayna-İsrail Akademik Merkezi başta olmak üzere birçok kurumun merkezi bulunmaktadır ve bu kurumlarla ortak çalışmalar yürütülmektedir.

Üniversite, çok sayıda bilim ve araştırma merkezi ile işbirliği içindedir. Bu kurumların başlıcaları: Ulusal İlaç Akademisi, Ulusal Hukuk Akademisi, Kharkiv Ekonomi Üniversitesi, Kharkiv Pedagoji Üniversitesi, Kharkiv Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kharkiv Kültür Akademisi, Kharkiv Veteriner Akademisidir.

Hemen Başvurun! Detaylı Bilgi Alın!
Size Geri Dönüş Yapabilmemiz İçin Gereklidir
3 Nobel Ödüllü Üniversite
Neden Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi?
Üniversite Tanıtım
Kharkiv'de Yaşam ve Şehir
Merak Ettikleriniz
Sıkça Sorulanlar
 • Kharkiv Nasıl Bir Şehirdir?

  Ukrayna’nın eski başkenti olan Kharkiv, 1,5 milyon nüfusu ile ülkenin ikinci büyük kentidir. Şehirde doksandan fazla üniversite bulunmaktadır. Bu nedenle şehir nüfusunun büyük çoğunluğu öğrencilerden oluşmaktadır. Kharkiv denildiğinde akla gelen iki şey bilim ve sanat olduğundan bu şehirde eğitim alacak öğrencileri çok sayıda araştırma ve sanat merkezi beklemektedir.

 • Lisans Eğitimi Kabul Şartları Nelerdir?

  Kharkiv Karazin Üniversitesi için Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Lisans eğitimi için lise diplomanız ve lise not dökümünüz ile başvuru yapabilirsiniz.

 • Kharkiv Karazin Üniversitesi Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

  Kharkiv Karazin Üniversitesi eğitim süresi 6 yıldır.

 • Üniversitenin Eğitim Dili/Dilleri Hangileridir?

  Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim verilmektedir.

 • Yıllık Eğitim Ücretleri Nasıldır?

  Kharkiv Karazin Üniversitesi’nde İngilizce bölümleri lisans eğitim maliyetleri yıllık 1.800-4.500 Amerikan Doları arasında seçilen bölüme göre değişiklik göstermektedir. Ukrayna’da eğitim dilini Ukraynaca veya Rusça olan bölümlerde tercih ederseniz, eğitim maliyetleri daha uygun fiyattadır.

 • Konaklama Seçenekleri Nasıldır?

  Üniversite Yurtları
  Kharkiv’de en çok tercih edilen konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Üniversitelerin yurtlarında ortalama konaklama ücretleri 30-125 Amerikan doları arasındadır.
  Öğrenci Evleri
  Kharkiv’de özel ev kiralama seçeneği, öğrencilerin hazırlık dönemini bitirdikten sonra arkadaşları ile tercih edebileceği bir seçenek olabilir. Öğrenci evi maliyetleri de aylık 150-200 Euro arasında değişmektedir.

 • Kharkiv Karazin Üniversitesinin YÖK Denkliği Var Mıdır?

  YÖK Denklik başvurusu için genel kural; üniversitenizin, eğitime başladığınız yıl; CWTS, Shanghai, URAP, QS World veya THE tarafından yapılan derecelendirme listesinde, dünyanın en iyi ilk bin üniversitesi arasında bulunması gerekir. Karazin Üniversitesi, Urap ve QS World Dünya Üniversiteleri sıralamalarında ilk 1000, hatta ilk beş yüz üniversite içerisinde yer almaktadır. Alacağınız diplomanın YÖK denkliği olacak ve diplomanız Avrupa Birliği ülkeleri tarafından da tanınacaktır.

 • EUROPASS Mavi Diploma Nedir?

  Ukrayna üniversitelerinden mezun olduğunuzda Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkelerde geçerli olan Mavi Diploma sahibi olursunuz. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

BİLGİLENDİRME
Balkan Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu 2021/2022 akademik yılında tamamen uzaktan (online) düzenlenecektir.